Montaż monitora interaktywnego

Kategoria: Monitory interaktywne

Montaż monitora interaktywnego

KILKA SŁÓW O MONTAŻU

W przypadku montażu monitora interaktywnego jak i tablicy interaktywnej zalecane jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego i doświadczonego zespołu instalatorów. Sam montaż jest monitora nie jest specjalnie wymagający, natomiast wyzwaniem stanowi odpowiednie zabezpieczenie sprzętu ze względu na jego sporą wagę, która wynika z zastosowanie ochronnej szyby. Szyba zabezpiecza właściwy ekran monitora interaktywnego przed uszkodzeniami mechanicznymi.

MONTAŻ MONITORA NA ŚCIANIE

Standardowa instalacja monitora interaktywnego zakłada montaż naścienny. W pierwszej kolejności instalator powinien sprawdzić  materiał jakiego zbudowana jest ściana. Jeśli mur jest z cegły lub betonu problemu z montażem nie będzie. Nie polecamy samodzielnego montażu monitora bezpośrednio na ścianach wykonanych z materiałów miękkich np. karton gips. Konstrukcja ściany może okazać się nieprzystosowana do takich obciążeń, czego efektem będzie uszkodzenia ściany jak i monitora. Instalacja monitora interaktywnego na ścianie karton-gips najlepiej zlecić doświadczonemu instalatorowi.

MONTAŻ MONITORA INTERAKTYWNEGO NA ŚCIANIE KARTONOWO GIPSOWEJ

Montaż monitora interaktywnego na popularnym karton-gipsie jest zdecydowanie bardziej wymagający. Do każdej instalacji należy podejść indywidualnie oceniając możliwości ścianki. Elementem kluczowym dla całej instalacji jest zlokalizowanie metalowych profili ścianki, które pozwolą na instalację monitora. Niestety w większości przypadków może nie obyć się bez dodatkowej konstrukcji np. z drewnianej deski lub płyty OSB, do której przemontujemy właściwy uchwyt. Warto również zastosować markowe kołki, dedykowane do płyty gipsowej.

NA JAKIEJ WYSOKOŚCI POWIESIĆ MONITOR INTERAKTYWNY?

Wysokość instalacji monitora jest sumą paru czynników: rozmiaru i przeznaczenia monitora, rodzaju pomieszczania i jego układu, możliwości technicznych oraz komfortu użytkowania i kwestii estetycznych.

Monitor interaktywny powinien być powieszony na wysokości która pozwoli na komfortowe użytkowanie górnej części monitora za pomocą palca lub rysika (w zależności od preferencji użytkownika). Jeżeli monitor montujemy w sali lekcyjnej musimy dodatkowo wziąć pod uwagę wzrost dzieci/młodzieży oraz wysokość ławek w sali lekcyjnej. Monitor musi być dobrze widoczny z pierwszej i ostatniej szkolnej ławki, i dodatkowo nie może być zasłaniany przez osoby siedzące z przodu sali. Wzrok użytkowników powinien być naturalnie skierowany na środek ekranu.

JAKI UCHWYT DO MONITORA INTERAKTYWNEGO? NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Kluczowymi parametrami jakimi należy się kierować przy wyborze uchwytu jest rozstaw montażowy VESA oraz maksymalna nośność uchwytu. Proste uchwyt naścienny rekomendowane do montażu monitorów interaktywnych zapewniają odpowiednią wytrzymałość i bezpieczeństwo. Takie uchwyt znajdują zastosowanie w 99% wszystkich instalacji. Niestety uchwyty te nie oferują możliwości pochylenia monitora, wyrównania poziomu bądź jego odchylenia. W tym przypadku należy również pamiętać, że zamontowany monitor będzie odstawał od ściany na odległość około 7-10 centymetrów. Wszystkie monitory dotykowe dostarczane przez naszą firmę mają zawsze w zestawie podstawowe uchwyty

Na rynku są dostępne również uchwyty przeznaczone dla bardziej wymagających użytkowników. Oferują dodatkowe możliwości pochylenia bądź wysunięcia monitora, korektę poziomu zamontowanego urządzenia, bądź gwarantują minimalną odległość przylegania monitora do ściany.

Uchwyt płaski monitora interaktywnego
Uchwyt płaski monitora interaktywnego - ściana

Na rynku są dostępne również uchwyty przeznaczone dla bardziej wymagających użytkowników. Oferują dodatkowe możliwości pochylenia bądź wysunięcia monitora, korektę poziomu zamontowanego urządzenia, bądź gwarantują minimalną odległość przylegania monitora do ściany.

Uchwyt uchylny monitora interaktywnego
Uchwyt uchylny monitora interaktywnego - ściana

CZYM JEST STANDARD VESA

Międzynarodowy standard VESA określa stosowany w monitorach interaktywnych wszystkich producentów rozstaw śrub montażowych. Informację o standardzie VESA znajdziesz w specyfikacji technicznej każdego monitora. Gdyby jednak nie było możliwości znalezienia takich informacji, można łatwo to określić samemu mierząc rozstaw w pionie między dolnym a górnym otworem (pierwsza liczba oznaczenia) oraz w poziomie między lewym a prawym otworem (druga liczba oznaczenia). Standard VESA dla monitorów może wynosić np.: 800 x 600 mm, 1000 x 800mmm

Standard VESA

Jak bardzo pomocny był artykuł?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Ilość ocen 1

Dotychczas nie oddano żadnych głosów! Bądź pierwszy i ocen ten post.