Tablice interaktywne
Filter

Tablice interaktywne dla szkół i przedszkoli – innowacyjna nauka

Tablice multimedialne na pierwszy rzut oka przypominają zwykłe białe tablice, po których można pisać suchościeralnymi markerami. Od tych tablic, różni je jedna, zasadnicza funkcja – oferują one możliwość interaktywnej, dotykowej współpracy

Tablice interaktywne najczęściej spotkamy w salach lekcyjnych i wykładowych gdzie zapoczątkowały erę nowoczesnej, interaktywnej edukacji. Dzięki dużej ilości przydatnych funkcji, są doskonałym narzędziem do nauki każdego przedmiotu i aktywnie wspomagają cały proces nauczania. Możemy na nich odtwarzać filmy, wyświetlać zdjęcia, robić notatki, a na lekcjach matematyki pozwala nam rysować dokładne figury geometryczne bez konieczności używania dodatkowych narzędzi.

Tablice interaktywne

Więcej informacji czym jest tablica interaktywna można znaleźć w naszym artykule w dziale pomocy.

Jak wybrać odpowiednią tablicę interaktywną?

Przy wyborze tablicy interaktywnej warto mieć na uwadze kilka kluczowych parametrów. Najważniejszym z nich jest oczywiście wielkość tablicy, którą możemy spotkać w rozmiarach od 65” do nawet 110” w różnych formatach – 4:3, 16:9 czy 16:10. Wybierając format i wielkość należy mieć na uwadze parametry projektora, z którym możemy stworzyć interaktywny zestaw.

Oprócz wymiarów, warto zwrócić uwagę na rodzaj technologii dotyku, jaki zastosowano w tablicy multimedialnej. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na technologię optyczną, elektromagnetyczną, pojemnościową czy na podczerwień, do ich obsługi możemy potrzebować różnych przedmiotów np. specjalnych pisaków.

Przy wyborze tablicy warto zainteresować się również dodatkowym oprogramowaniem, które mocno rozwinie funkcjonalność podstawowego pakietu. Wiele z nich posiada elastyczne narzędzia, które z łatwością można dopasować do danej tematyki, jak i do wieku uczniów. Najlepiej wybrać oprogramowanie, które nie jest na stałe przypisane do konkretnej tablicy – w razie wymiany, program będzie można wykorzystać na nowym urządzeniu.

Jeżeli chcesz poznać dodatkowe porady na temat wyboru tablicy interaktywnej, sprawdź nasz poradnik.

Czy sama tablica interaktywna wystarczy?

Tablice interaktywne nie są samodzielnym urządzeniem i do pracy potrzebują także:

  • projektora, który wyświetli wybrane przez nas treści na tablicy,
  • komputera, który pozwoli na generowanie treści wyświetlanych na tablicy przez projektor,
  • głośników, które nie są koniecznością, jeżeli wybrany projektor ma je wbudowane.

Tablica jest zatem urządzeniem dostarczającym interaktywne funkcje do wyświetlanych treści i będzie działać na zasadzie dużego dotykowego ekranu.

Jaka tablica interaktywna do przedszkola?

Wybór odpowiedniej tablicy interaktywnej dla przedszkola zależy przede wszystkim od potrzeb i wymagań nauczycieli oraz dzieci. Istnieją różne modele tablic, które różnią się wielkością, funkcjonalnościami oraz specjalnymi opcjami dla najmłodszych.

Przy wyborze tablicy dla przedszkola warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Rozmiar – tablica powinna być odpowiednio duża, by dzieci mogły swobodnie obserwować wyświetlane treści.

  • Interaktywność – tablica powinna umożliwiać łatwą i intuicyjną obsługę dla dzieci, np. poprzez dotyk lub specjalny rysik.

  • Wytrzymałość – tablica powinna być wykonana z trwałych materiałów i odporna na uszkodzenia, takie jak zarysowania czy uderzenia.

  • Funkcjonalność – warto wybrać tablicę, która umożliwia wykorzystanie różnych narzędzi edukacyjnych, takich jak różne kolorowe długopisy, linijki czy szablony.
  • Łatwość instalacji i obsługi – tablica powinna być łatwa w montażu i obsłudze przez nauczycieli.

Ostatecznie, wybór odpowiedniej tablicy interaktywnej dla przedszkola powinien zależeć od potrzeb i preferencji nauczycieli oraz specyfiki danej placówki. Jeżeli potrzebują Państwo pomocy z wyborem tablicy interaktywnej dla waszego przedszkola zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta.

Zainteresował Cię temat tablic interaktywnych? Zapraszamy do sprawdzenia naszej bazy wiedzy, gdzie znajdziesz więcej przydatnych materiałów o tablicach interaktywnych.