Jaki projektor wybrać do tablicy interaktywnej?

Kategoria: Projektory, Tablice interaktywne

Jaki projektor wybrać do tablicy interaktywnej?

Projektor wraz z tablicą interaktywną stanowią bardzo popularne rozwiązanie w wielu szkołach. Aby w pełni korzystać z potencjału tego zestawu należy odpowiednio dobrać tablicę, projektor, a także uchwyt (lub uchwyty) w zależności od konfiguracji, którą wybierzemy. W większości przypadków tablice interaktywne standardowo posiadają prosty uchwyt naścienny, który pozwoli zamocować tablicę na ścianie. Z tego powodu w większości przypadków stosuje się konfiguracje: tablica zamontowana na standardowym uchwycie + montaż projektora. W takim wypadku powstaje więc pytanie: jak najlepiej dobrać projektor do tablicy interaktywnej i jak go zamontować?

Projektor względem tablicy

Prawdziwy komfort korzystania z tablicy interaktywnej daje prawidłowa instalacja, zarówno tablicy jak i projektora. Klasyczna instalacja, a w szczególności uchwyt do projektora powinny być uzależnione od rodzaju projektora. W dużym uproszczeniu, które spełnia swoją role na potrzeby niniejszego artykułu, projektory możemy sklasyfikować na trzy podstawowe grupy biorąc pod uwagę współczynnik odległości (obliczany na podstawie zakresu ogniskowej w projektorze). Współczynnik odległości opisuje minimalną i maksymalną odległość od ekranu (ściany) potrzebną do wyświetlenia obrazu o określonej przekątnej (zazwyczaj 1 metr). Wyróżniamy:

Projektory ultrakrótkoogniskowe

Najlepszym wyborem dla szkoły będzie projektor ultrakrótkoogniskowy, który dzięki specjalnemu układowi optycznemu pozwala na uzyskanie dużej przekątnej z niewielkiej odległości. Ten rodzaj projektorów montuje się bezpośrednio nad tablicą co minimalizuje efekt cienia rzucanego na tablicę przez prowadzącego. Często tez możemy spotkać uchwyty lub podstawy jezdne do tablic interaktywnych wraz z uchwytem na projektor ultra krótkoogniskowy co znacznie ułatwia instalację i sprawia, że tablica jest w pełni mobilna.

Projektory krótkoogniskowe

Niestety projektory ultrakrótkoogniskowe pomimo licznych zalet posiadają jedną wadę – są droższe od projektorów o porównywalnych parametrach, ale bez specjalnej ogniskowej. Jeśli więc szukamy nieco tańszego projektora do tablicy interaktywnej, ale wciąż umożliwiającego sprawną pracę najlepszym wyborem będzie projektor krótkoogniskowy. Projektory te oferują porównywalną jakość obrazu, ale wymagają nieco większej odległości od tablicy w celu uzyskania zadowalających przekątnych. Powoduje to, że cień rzucany przez prowadzącego na tablicę jest bardziej widoczny. Z drugiej strony brak specjalnej optyki, która wyróżnia projektory ultrakrótkoogniskowe ma niebagatelny wpływ na cenę, czyniąc modele krótkoogniskowe wyborem ekonomicznym. Dodatkowo różnorodność dostępnych uchwytów oraz ich przystępna cena sprawiają, że to właśnie projektory krótkoogniskowe są najczęstszym rozwiązaniem stosowanym w klasach.

Standardowa ogniskowa

Projektory ze standardową ogniskową, to te które potrzebują większej odległości aby wyświetlić rozmiar o przekątnej oferowanej przez posiadaną tablicę. Z tego względu nie są one polecane do tablic interaktywnych, gdyż odległość od ekranu powoduje, że użytkownik tablicy rzuca cień, który znacznie utrudnia użytkowanie tablicy. Ich niewątpliwą zaleta jest cena, ale ze względu na wspomniany problem rzadko są wybierane do szkół.

Instalacja projektora

W zależności od projektora jaki wybierzemy musimy również wybrać sposób instalacji. Najprostszym sposobem, nie wymagającym niemalże instalacji jest po prostu postawienie projektora na stoliku. Stolik może być zarówno zwykłym, pozbawionym mobilności stołem, jak i również stolikiem na kółkach, który pozwoli na przemieszczanie projektora i np. współdzielenie projektora pomiędzy kilka sal lekcyjnych. Jest to niedrogie rozwiązanie, które świetnie sprawdza się gdy chcemy po prostu wyświetlić na ścianie lub tablicy film albo pokaz slajdów. Rozwiązanie to posiada jednak istotne wady, które skutecznie mogą zakłócić korzystanie z tablicy interaktywnej. Głównym problemem jest przymus każdorazowej kalibracji tablicy interaktywnej, gdyż nawet niewielka zmiana położenia projektora względem tablicy może spowodować rozkalibrowanie i utrudnienie korzystania z funkcji dotykowych. Dodatkowo w wypadku gdy chcemy użytkować tablicę, korzystając z jej funkcji dotykowych zauważymy istotny problem którym jest cień rzucany na wyświetlane materiały przez prowadzącego. Konieczność poprowadzenia kabli z komputera/odtwarzacza do projektora podłogą również może stanowić pewna niedogodność. W przypadku gdy posiadamy projektor ultrakrótkoogniskowy możemy ewentualnie ustawić stolik tuż przy samej ścianie pod tablicą (jeśli tablica jest na odpowiedniej wysokości). Wciąż jednak stolik może zawadzać znajdując się pod tablicą.

Uchwyty dedykowane dla projektora

Dużo lepszym, chociaż ograniczającym mobilność projektora, sposobem montażu jest zastosowanie uchwytu do projektora. Wśród uchwytów niezależnych możemy wyróżnić uchwyty sufitowe, które mocujemy do sufitu oraz ścienne, które mocujemy do ściany.

Uchwyt sufitowy – skierowany przede wszystkim do projektorów ze standardową ogniskową. Dzięki temu uchwytowi możemy dowolnie wybrać odległość projektora od powierzchni projekcyjnej czy tablicy. Dodatkowo dzięki rozszerzeniom, które oferują niektóre tego typu uchwytu możemy go zamontować nawet na wysokich sufitach i zyskujemy możliwość regulowania odległości od sufitu. Bardzo dobrze spełnia swoją rolę również współpracując z projektorami krótkoogniskowymi, chociaż dla tego rodzaju projektorów warto jednak wybrać uchwyt ścienny.

Uchwyt ścienny – stworzony do współpracy z projektorami krótkoogniskowymi i ultra krótkoogniskowymi. Montuje się go do ściany nad tablicą. Uzyskujemy w ten sposób ramię na którym montujemy projektor. Zaleta tego rozwiązania jest możliwość (w większości przypadków) regulowania odległości projektora od tablicy. Pozwala nam to na dobranie optymalnej odległości i ew. bezproblemowa korektę ustawienia. Przed zakupem warto porównać możliwość regulacji ramienia ze współczynnikiem odległości projektora aby upewnić się czy wysięgnik uchwytu nie będzie za krótki.

Wybrane uchwyty ścienne oraz sufitowe posiadają również możliwość poprowadzenia kabli w środku uchwytów dzięki czemu możemy zamaskować nieestetycznie wyglądającą instalację.

Jak bardzo pomocny był artykuł?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Ilość ocen 1

Dotychczas nie oddano żadnych głosów! Bądź pierwszy i ocen ten post.