Jak podłączyć wizualizer?

Kategoria: Wizualizery

Jak podłączyć wizualizer?

O tym, że wyróżniamy kilka rodzajów wizualizerów dowiedzieliśmy się już z poradnika „Rodzaje wizualizerów”. Wiąże się to również z dostępnymi portami umożliwiającymi komunikację z komputerem, wysyłanie obrazu do projektora czy metodami zasilania wizualizera. Choć mnogość dostępnych możliwości może przyprawić o zawroty głowy to obawy są tu nie na miejscu – aby zacząć korzystać z wizualizera nie jest konieczne wyższe wykształcenie techniczne.

Jak podłączyć wizualizer

Zasilanie

Wizualizery to urządzenia, które służą do wyświetlania obrazów obiektów trójwymiarowych, dokumentów lub innych przedmiotów. W zależności od zastosowania, wizualizery mogą mieć różne rodzaje zasilania.

Zasilanie przez port USB
Najprostsze modele wizualizerów przenośnych, takie jak AVER U50 czy LUMENS DC120, zasilane są przez port USB. Dzięki takiemu rozwiązaniu zasilania, jednocześnie przesyłany jest obraz oraz energia elektryczna, co pozwala na wygodne i ergonomiczne korzystanie z urządzenia. W przypadku wizualizerów zasilanych tylko przez port USB, często opcjonalnie można skorzystać ze zasilacza, co pozwala na podłączenie wizualizera do sieci i zwiększenie nieco wydajności.

Zasilanie przez kabel zasilający
Wizualizery, które posiadają wbudowany zasilacz, takie jak DC170 lub DC190, zasilane są przez kabel zasilający. Jest to rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie większej wydajności, ale również wymaga podłączenia dodatkowego kabla, co nie jest zawsze wygodne.

Zasilanie za pomocą zasilacza
Najlepsze modele wizualizerów, zarówno przenośnych, jak i stacjonarnych, posiadają zasilacze zewnętrzne. Jest to rozwiązanie, które pozwala na osiągnięcie najlepszych wyników w zakresie jakości obrazu, ale też wymaga więcej miejsca i jest mniej mobilne. Dlatego takie wizualizery często wykorzystywane są w szkołach, na uczelniach, w biurach lub na wykładach, gdzie bardziej zależy na jakości obrazu niż na mobilności.

Przesyłanie obrazu i dźwięku

Wizualizery umożliwiają przesyłanie obrazu na komputer za pomocą kabla USB lub portów analogowych takich jak VGA, Composite lub S-Video, a także za pomocą portów cyfrowych, takich jak HDMI i DVI. Kablem VGA możemy przesyłać jedynie obraz, a do przesyłania dźwięku potrzebujemy osobnego kabla. Porty cyfrowe umożliwiają szybki transfer obrazu w wysokiej rozdzielczości i możliwość przesyłania dźwięku.

Port USB
Wszystkie wizualizery umożliwiają przesyłanie obraz do komputera za pomocą dołączonego przewodu USB. Dzięki temu za pośrednictwem komputera możemy wyświetlać obraz na monitorze, projektorze lub na ekranie TV. Zaletą tego rozwiązania jest prostota, zwłaszcza w przypadku podstawowych modeli wizualizerów przenośnych, które zasilane są przez ten sam przewód USB – USB – eliminuje to konieczność podłączania wizualizera do sieci elektrycznej – wystarczy jeden kabel aby móc korzystać z pełni możliwości.

Co więcej, wizualizer podpięty kablem do komputera w większości nowych systemów operacyjnych nie wymaga od nas ręcznej instalacji sterowników. Aby zacząć korzystać z wizualizera wystarczy zainstalować dołączane oprogramowanie – za jego pomocą wyświetlany będzie obraz z wizualizera. Jeśli nasz model posiada wbudowany mikrofon możemy bez problemu nagrać całą prezentacje wraz z dźwiękiem.

Złącze i kabel USB

Port HDMI i DVI (złącza cyfrowe)
Najnowsze wizualizery wyposażone są w porty HDMI, które pozwala na szybki transfer obrazu w wysokiej rozdzielczości. Kabel HDMI podpinamy zazwyczaj do wizualizera, a następnie do projektora czy tablicy LCD również wyposażonej w port HDMI. Podłączenie za pomocą kabla HDMI jest równie proste jak podłączenie wizualizera za pomocą kabla VGA i niesie za sobą przewagę w postaci możliwości przesyłania dźwięku (zarejestrowanego np. za pomocą wbudowanego w wizualizer mikrofonu) . Urządzenia wyposażone w ten port są droższe od urządzeń wyposażonych np. jedynie w port USB czy złącze VGA. W niektórych starszych modelach wciąż możemy spotkać jeszcze złącze DVI – również będące złączem cyfrowym i działające na podobnej zasadzie do złącza HDMI.

Po podłączeniu wizualizera kablem HDMI lub DVI pozostaje na projektorze lub ekranie wybrać odpowiednie źródło obrazu aby zacząć korzystać z zalet kamery dokumentowej.

Złącze i kabel HDMI

Port VGA i inne złącza analogowe
Najpopularniejszym sposobem przesyłania obrazu jest podłączenie wizualizera np. do projektora za pomocą kabla VGA. Dostępne w wizualizerach złącze VGA (zwane również D-Sub lub RGB) umożliwia przesyłanie obrazu bezpośrednio do urządzenia wyświetlającego obraz – projektora , ekranu LCD lub monitora interaktywnego. Eliminuje to tym samym pośrednictwo komputera, wymagane przy przesyłaniu obrazu portem USB.

Aby przesyłać obraz kablem VGA wystarczy podpiąć wizualizer do zasilania i połączyć kablem VGA wizualizer i np. projektor. Następnie należy ustawić na projektorze lub tablicy LCD odpowiednie źródło obrazu (zazwyczaj VGA lub RGB) i już możemy cieszyć się obrazem z wizualizera.Niestety, za pomocą kabla VGA prześlemy jedynie obraz co sprawia, że do przesyłania dźwięku potrzebujemy osobnego kabla.

Mniej popularnymi portami działającymi na podobnej zasadzie są np. porty Composite czy S-Video.

Złącze i kabel VGA

Jak bardzo pomocny był artykuł?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić!

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen 0

Dotychczas nie oddano żadnych głosów! Bądź pierwszy i ocen ten post.