Jak korzystać z funkcji Windows Ink?

Kategoria: Komputery OPS, Monitory interaktywne

Jak korzystać z funkcji Windows Ink?

Windows Ink jest aplikacją stworzoną przez firmę Microsoft, jako narzędzie do nanoszenia notatek dla urządzeń wyposażonych w ekran dotykowy. Aplikacja jest dostępna na każdym komputerze z systemem Windows 10 (od wersji 1607) oraz Windows 11. Dzięki aplikacji możemy nanosić odręczne notatki na każdym obrazie wyświetlanym na monitorze interaktywnym.

Aby zacząć korzystać z funkcji Windows Ink, niezbędny będzie monitor interaktywny oraz dowolny komputer z systemem Windows. Naszym zdaniem Windows Ink idealnie sprawdza się w monitorach interaktywnych z wbudowanym komputerem OPS. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat komputerów OPS, sprawdź nasz poradnik, czym jest komputer OPS. Funkcja Windows Ink znajduje się przeważnie po prawej stronie paska start na lewo od zegara systemowego na którym jest data i godzina. Oznaczona jest ikonką: Windows Ink - ikona. Funkcja jest dostępna z automatu tylko w monitorach interaktywnych które wspierają rozwiązanie firmy Microsoft.

W pozostałych przypadkach musimy ją uruchomić ręcznie. Aby to zrobić, musimy kliknąć prawym przyciskiem myszy na datę i godzinę wyświetlanym na pasku zadań. Następnie pojawi nam się lista dostępnych opcji na której musimy zaznaczyć opcję „Przycisk Pokaż obszar roboczy funkcji Windows Ink”. Po tej operacji powinna pojawić się wcześniej wypomniana ikonka: Windows Ink - ikona.

Korzystanie z menu pióra w systemie Windows 10 i Windows 11

Aby zacząć korzystać z funkcji Windows Ink należy z paska zadań wybrać odpowiednią ikonę. W tym miejscu możemy wybrać opcję Tablica lub Wycinek pełnoekranowy.

Windows Ink - uruchamianie

Praca w trybie tablicy

Aplikacja Whiteboard (Tablica) została udostępnia bezpłatnie w sklepie Microsoft Store. Jeżeli aplikacji nie mamy zainstalowanej po kliknięciu na nazwę powinno rozpocząć się jej pobieranie. Aplikacja możliwa zmianę całego obszaru roboczego w przestrzeń do nanoszenia odręcznych notatek. Możemy wykorzystać ten obszar do rysowania, wpisywanie tekstu lub dodawanie obrazów. Aplikacja oferuje wybór różnych instrument do pisania, w tym pióro, ołówek czy zakreślacz. Mamy dowolność w zmieniany rozmiar pędzla nawet w trakcie rysowania. Ciekawym rozwiązaniem jest również linijka, która umożliwia rysować proste linie.

Dodatkowo gdy korzystamy z konta Microsoft nasze notatki są zapisywane automatycznie w chmurze dzięki czemu są dostępne na innych urządzeniach powiązanych z danym kontem.

Dodawanie notatek do zrzutów ekranu za pomocą narzędzia Wycinek i szkic

Po otwarciu narzędzia Wycinek i szkic możemy rysować na wszystkich elementach aktualnie używanych na komputerze. W aplikacji Wycinek i szkic są dostępne wszystkie narzędzia szkicownika — od wzornika i zmiany szerokości linii aż po udostępnianie i eksportowanie gotowych rysunków.

Jak bardzo pomocny był artykuł?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić!

Średnia ocen 5 / 5. Ilość ocen 15

Dotychczas nie oddano żadnych głosów! Bądź pierwszy i ocen ten post.