Czym jest monitor interaktywny?

Kategoria: Monitory interaktywne

Czym jest monitor interaktywny?

Monitor interaktywny to rodzaj monitora, który pozwala użytkownikom na bezpośrednie współdziałanie z obrazem na ekranie poprzez dotyk lub gesty. Jest to urządzenie elektroniczne, które umożliwia użytkownikom dotykowe sterowanie obrazem na ekranie, podobnie jak w przypadku smartfona lub tabletu. Monitor interaktywny potrafi być urządzeniem niezależnym bądź jest podłączany do komputera. Monitor interaktywny może być używany w wielu różnych miejscach, takich jak szkoły, biura i miejsca publiczne.

Wiele modeli monitorów interaktywnych dostępnych na rynku jest wyposażonych w różne rodzaje oprogramowania, takie jak na przykład aplikacje do rysowania i pisania, co umożliwia użytkownikom tworzenie notatek lub rysunków bezpośrednio na ekranie. Niektóre modele monitorów interaktywnych są również wyposażone w kamerę i mikrofony, co umożliwia ich użycie do prowadzenia wideokonferencji lub innych form komunikacji online.

Monitor interaktywny jest często stosowany w edukacji, gdzie umożliwia nauczycielom prowadzenie dynamicznych lekcji i pokazów multimedialnych, a uczniom umożliwia bezpośrednie współdziałanie z treściami edukacyjnymi.

Monitor interaktywny - aplikacja do notatek

Jest jednak kilka zasadniczych usprawnień, które czynią z monitora coś więcej niż tylko „duży tablet”:

  • monitory interaktywne dostępne są tylko w dużych określanych rozmiarach – od 55” w górę (65″, 75″, 86″) – duża powierzchnia ekranu zapewnia lepszą widoczność dla większych grup,
  • hartowana frontowa szyba ochronna – element zabezpieczający delikatną matrycę przed uszkodzeniem z powodu silniejszego nacisku czy kontaktu z ostrymi, twardymi przedmiotami,
  • technologie dotykowe przeznaczone do dużych powierzchni – przy produkcji stosuje się technologie, które są przystępne cenowo i oferują wysoki komfort użytkowania. Technologia dotykowa znana ze smartfonów wchodzi powoli na rynek monitorów interaktywnych, ale dalej jest znacząco droższa,
  • profesjonalny panel LCD – monitory są wyposażone w matryce o wydłużonej żywotności, jasności i szerokich kątach widzenia,
  • trwała obudowa – wykonana np. ze szczotkowanego aluminium,
  • slot OPS – umożliwia wbudowanie dedykowanego komputera wewnątrz monitora tworząc rozwiązanie All-in-One,
  • narzędzia wbudowane w system operacyjny – jedną z najważniejszych użytkowych zalet monitora interaktywnego są wbudowane w niego narzędzia, dzięki którym nie jest on tylko „telewizorem z ekranem dotykowym”. Monitor zazwyczaj ma wbudowany, zmodyfikowany system Android, który daje użytkownikowi wiele funkcjonalności bez podłączania innych urządzeń – np.: aplikację do nanoszenia notatek, przeglądarkę plików, przeglądarkę internetową; umożliwiają też instalację innych aplikacji (np. edukacyjnych czy biznesowych) znanych z telefonów. Dzięki tym możliwością można rozbudowywać monitor o kolejne funkcje zgodnie z zastosowaniem.

Najnowsze monitory interaktywne 65″ w naszym sklepie

Zasada działania monitora interaktywnego

Monitor interaktywny służy do wyświetlania treści, odtwarzania dźwięku oraz dodaje funkcje dotykową. Za generowanie treści odpowiedzialny jest system operacyjny monitora, podłączony laptop/komputer lub wbudowany komputer OPS z zainstalowanym oprogramowaniem. Za pomocą monitora możemy sterować zarówno systemem operacyjnym, jak i aplikacjami przeznaczonymi dla ekranów dotykowych. Ekrany dotykowe robią się coraz popularniejsze w laptopach, a system Windows 8, 10 i 11 są przystosowane do odczytywania dotyku – dodatkowo coraz częściej oprogramowanie komputerowe jest więc tworzone z myślą o korzystaniu z tej możliwości. 

Schemat zasady działania monitora interaktywnego

Idea monitora interaktywnego

Monitor interaktywny to rozwinięcie idei popularnych niegdyś w edukacji, klasycznych zestawów interaktywnych, składających się z projektora oraz tablicy interaktywnej. 

Dla przypomnienia – zestaw interaktywny służy do wyświetlania obrazu z komputera, za pomocą projektora, na którym nauczyciel nanosi notatki czy np. steruje komputerem. Dzięki przeznaczonym do tego programom, nauczyciele mogą nie tylko nanosić notatki, jak na zwykłej tablicy suchościeralnej, ale mogą np. edytować obrazy pobrane z sieci, korzystać z materiałów wideo dostępnych np. na YouTube czy tworzyć całe scenariusze zajęć lekcyjnych bogate w multimedia oraz interakcje z uczniami.  

Schemat działania zestawu interaktywnego

Jeżeli chodzi o stronę sprzętową – w dużym skrócie – mieliśmy do czynienia z 3 elementami: projektorem, tablicą i komputerem. Jeżeli dodatkowo chcemy rozsądne nagłośnienie musimy uwzględnić czwarty element – głośniki. 

Podsumowując – montaż, kalibracja oraz ilość kabli znacząco podwyższają koszt instalacji i wpływają negatywnie na estetykę. Taki zestaw nie był w stanie oferować dodatkowych zalet, poza zwykłym zbieraniem i przekazywaniem dotyku. 

Monitor interaktywny jest dużym uproszczeniem powyższego schematu wnoszącym również szereg korzyści użytkowych. Przede wszystkim monitor jest jednocześnie wyświetlaczem i powierzchnią dotykową (nie trzeba stosować projektora), posiada wbudowane głośniki i wbudowany komputer. 

Aktualnie tablice interaktywne oraz projektory krótkoogniskowe przystosowane do rozwiązań interaktywnych nadal znajdują się w naszej ofercie.

Monitor interaktywny jako rozwiązanie All-in-One

W najbardziej „skomplikowanym” przypadku, kiedy użytkownik chce korzystać z zewnętrznego komputera zamiast systemu operacyjnego monitora lub wbudowanego komputera, do pełnego działania wystarczą tylko dwa elementy: sam monitor i zewnętrzny komputer. W najprostszym przypadku sam monitor jest pojedynczym elementem – rozwiązaniem All-in-One, które wystarczy jedynie zawiesić na ścianie lub zamontować na dedykowanym statywie, podpiąć do prądu i można zacząć pracować.

Monitor interaktywny - rozwiązanie all in one
Monitor interaktywny jako rozwiązanie All-in-One

Instalowanie aplikacji w systemie Android potrafi znacząco podnieść funkcjonalność monitora interaktywnego, który staje się nie tylko wyświetlaczem, ale multimedialnym centrum samym w sobie. Wbudowane aplikacje do notowania, przeglądania internetu czy otwierania plików to tylko początek. Na użytkownika systemu Android czekają tysiące przydatnych aplikacji. Otwieranie obiektów 3D, przeglądanie rysunków technicznych, nauka programowania, przesyłanie plików do chmury, podgląd z firmowych kamer przemysłowych – możliwości są olbrzymie. 

Drugą ważną cechą są narzędzia wbudowane w monitor. Prawie każdy monitor oferuje możliwość notowania na ekranie, na każdym źródle, ale nie każdy już pozwoli szybko przesłać obraz z notatkami do aplikacji do notowania (tzw. trybu białej tablicy). Jeśli jest możliwość robienia zrzutów ekranu wybranego fragmentu, to istotną kwestią jest także możliwość robienia notatek na takim zrzucie.  

Wiele monitorów korzysta z kodów QR do łączności – np. przesyłania plików lub bezprzewodowego łączenia. Nie jest to technologia popularna w Polsce, ale warto się do niej przyzwyczaić, zwłaszcza, że jest bardzo łatwa w obsłudze a daje spore możliwości. By zeskanować kod QR wystarczy prosta aplikacja na telefonie, niektóre nowe modele mają nawet czytnik wbudowany w aplikacje aparatu. 

Wielokrotnie wymieniany powyżej komputer OPS jest zwykłym komputerem klasy PC zamkniętym w mniejszej obudowie i zaopatrzonym w specjalne złącze – dzięki temu może zostać wbudowany w monitor interaktywny, który posiada dedykowane slot. Komputer wystarczy wsunąć do slotu, zabezpieczyć i już jest gotowy do działania – nie wymaga podłączania żadnych kabli.

Komputery OPS dostępne w naszej aktualnej ofercie można sprawdzić tutaj.

Najnowsze komputery OPS do monitorów interaktywnych

Jak bardzo pomocny był artykuł?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić!

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen 0

Dotychczas nie oddano żadnych głosów! Bądź pierwszy i ocen ten post.