Instalacja systemu Windows na komputerze OPS

Instalacja systemu Windows na komputerze OPS
Kategoria: Komputery OPS

Instalacja systemu Windows na komputerze OPS

Jak zainstalować system operacyjny na komputerze OPS? – to jedno z najczęściej zadawanych pytań wśród początkujących użytkowników monitora interaktywnego wraz z wbudowanym komputerem OPS. W naszym poradniku podpowiadamy jak to zrobić krok po kroku.

Jaki system operacyjny zainstalować na komputerze OPS?

Monitory interaktywne zostały zaprojektowany tak, aby działać z systemami operacyjnymi Windows, Linux (wybrane dystrybucje) oraz MacOSX. Aby jednak wydobyć pełnię potencjału drzemiącego w tym sprzęcie polecamy korzystanie z systemu operacyjnego Windows 10 lub Windows 11 (głownie nowsze komputery OPS, które spełniają wymagania).

Windows 10 & Windows 11

Dlaczego Windows 10?

System Windows 10 jest przygotowany do obsługi dotykowej, co wiąże się z licznymi udogodnieniami (przede wszystkim specjalnie zaprojektowany interfejs i tryb tabletu) oraz brakiem potrzeby instalowania sterowników dla monitorów dotykowych i przeprowadzania kalibracji. Najważniejszym czynnikiem jest jednak duża liczba dostępnych aplikacji edukacyjnych oraz biznesowych, które możemy wygodnie obsługiwać za pomocą ekranu dotykowego. Mówiąc prościej – zdecydowana większość programów wykorzystywanych w edukacji czy biznesie dostępna jest przede wszystkim na system Windows 10.

Interfejs dotykowy

Dużym ułatwieniem jest również sposób dystrybucji – instalator Windows 10 jest dostarczany formie pendrive USB (pamięć flash USB) – co znacznie ułatwia instalację na komputerach bez napędu DVD.

Aktualnie firma Microsoft, producent systemu operacyjnego Windows, udostępnia obrazy systemu do pobrania za pośrednictwem swojej strony internetowej. Dzięki tej funkcjonalności, nie ma już znaczenia czy zakupimy wersję sytemu dostarczoną w formie pendrive USB lub płyty DVD, ponieważ mamy możliwość samodzielnego utworzenia nośnika w formie pendrive USB.

Aby nagrać pobrany wcześniej obraz systemu Windows na pendrive’a, potrzebujemy narzędzia do tworzenia dysków instalacyjnych, takiego jak Windows USB/DVD Download Tool lub Rufus. Oto kroki, które należy wykonać, aby nagrać obraz systemu Windows na pendrive’a:

  1. Pobierz i zainstaluj narzędzie do tworzenia dysków instalacyjnych, takie jak Windows USB/DVD Download Tool lub Rufus.
  2. Podłącz pendrive’a do komputera.
  3. Uruchom narzędzie do tworzenia dysków instalacyjnych i wybierz opcję „Utwórz dysk instalacyjny z obrazu pliku ISO”.
  4. Wskazując plik ISO obrazu systemu Windows, który chcesz nagrać na pendrive’a.
  5. Wybierz pendrive’a jako nośnik docelowy i kliknij przycisk „Start”. Narzędzie rozpocznie nagrywanie obrazu systemu Windows na pendrive’a.
  6. Po zakończeniu procesu nagrywania możesz odłączyć pendrive’a i użyć go do instalacji systemu Windows na innym komputerze.

Uwaga: upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na pendrive’ie, aby pomieścić obraz systemu Windows. Obraz systemu Windows może zajmować od kilku do kilkunastu gigabajtów miejsca, w zależności od wersji systemu i jego składników.

Przydatne akcesoria

Klawiatura USB – może to być zarówno zwykła, przewodowa klawiatura jak i rozwiązanie bezprzewodowe. Ważne, aby kabel USB lub dongiel do łączności bezprzewodowej podłączyć pod port USB na komputerze OPS. Klawiatura może być niezbędna na samym początku instalacji oraz przy wpisywaniu klucza licencyjnego.

Instalacja

Na samym początku niezbędna jest instalacja komputera OPS w monitorze interaktywnym. Jeżeli komputer jest już zainstalowany w monitorze możemy przystąpić do instalacji systemu operacyjnego.

1. Włączamy monitor i czekamy do pełnego rozruchu.

2. Podłączamy do komputera OPS pendrive z systemem Windows oraz klawiaturę.
Uwaga: Obie rzeczy należy podłączyć do portów USB znajdujących się w komputerze OPS, a nie na obudowie monitora interaktywnego!

3. Wchodzimy do menu wyboru źródła i przełączamy źródło na PC.

4. Komputer OPS automatycznie powinien rozpoznać podłączony pendrive z system Windows. Jeżeli tak się nie stało, należny wykonać krok 5, jeżeli widzimy menu wyboru ustawień regionalnych (język, format daty, metoda wprowadzania) możemy przejść do punktu numer 7.

5. Przygotowujemy klawiaturę tak, aby była pod ręką. Następnie, już na pierwszym ekranie, szybko wciskamy kilkukrotnie klawisz F7 na klawiaturze, aby wywołać Boot menu. Uwaga: W niektórych typach klawiatur należy wcisnąć jednocześnie przycisk F7 i Fn.

6. Z dostępnych opcji za pomocą strzałek na klawiaturze wybieramy podłączony pendrive i zatwierdzamy klawiszem Enter. Zazwyczaj będzie to opcja nr 2, oraz powinna mieć w nazwie Windows.

7. Zaczyna się proces ładowania plików z pendrive na dysk komputera. Potrwa to chwilę. Następnie ukaże się nam ekran początkowy instalacji systemu Jeżeli posiadamy system z polskiej dystrybucji domyślny język, opcje klawiatury oraz inne ustawienia powinny być ustawione automatycznie. Klikamy przycisk Zainstaluj teraz. Uwaga! Na tym etapie możemy już korzystać z ekranu dotykowego monitora interaktywnego. Jeżeli ekran dotykowy nie działa możemy przejść proces instalacji korzystając z klawiatury lub podłączając myszkę do portu USB.

Instalacja systemu Windows - menu instalacji

8. Na tym etapie musimy możemy wpisać klucz produktu (licencji). Należy go przepisać z załączonej do systemu Windows 10 karty. Do wpisywania możemy wykorzystać klawiaturę podłączoną do komputera OPS lub klawiaturę ekranową, której przycisk znajduje się obok pola na klucz produktu. Pomijając etap wpisywania klucza produktu uruchomiamy wersję próbną systemu (ograniczona czasowo). Klucz można wpisać później w ustawieniach systemu Windows.

Instalacja systemu Windows - klucz produktu

9. Następnie musimy się zapoznać z postanowieniami licencyjnymi zaznaczając odpowiednie okienko i klikamy przycisk Dalej.

Instalacja systemu Windows - akceptacja licencji

10. W kolejnym oknie wybieramy opcję numer 2 (Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows), która pozwoli na wykonanie czystej instalacji systemu Windows.

Instalacja systemu Windows - instalacja zaawansowana

11. W tek części instalacji musimy przydzielić przestrzeń dyskową do naszego systemu. Nie jest to trudne. Sugerujemy, aby nie zmieniać wartości i po prostu kliknąć Dalej. Spowoduje to utworzenie pojedynczej partycji o rozmiarze całego dysku twardego.

Instalacja systemu Windows - partycja

12. System Windows rozpoczyna instalację! Proces ten może trochę potrwać, ale też nie wymaga naszej ingerencji. Po zakończeniu tego etapu komputer automatycznie się zrestartuje. Po restarcie uruchomi się już zainstalowany system Windows, który na starcie przeprowadzi nas przez krótki proces konfiguracyjny.

Jak bardzo pomocny był artykuł?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić!

Średnia ocen 4.5 / 5. Ilość ocen 60

Dotychczas nie oddano żadnych głosów! Bądź pierwszy i ocen ten post.