Dodatkowe funkcje w projektorach

Kategoria: Projektory

Dodatkowe funkcje w projektorach

3D Ready

Technologia 3D Ready w projektorach pozwala na odtwarzanie trójwymiarowego obrazu z urządzeń takich jak komputery, odtwarzacze Blu-Ray czy konsole do gier. Dodatkowo niektóre modele projektorów oferują możliwość konwersji obrazu 2D do obrazu 3D co pozwala się cieszyć trójwymiarowością nawet gdy nie mamy dostępu do materiałów wykonanych w tej technologii. Warto dodać, że do aby zobaczyć obraz 3D wymagane są odpowiednie okulary

Bez filtrowy układ chłodzenia

W większości przypadków projektory wykonane w technologii LCD wyposażone są w filtr powietrza, który chroni układ optyczny i lampę przed uszkodzeniem. Z posiadaniem filtra wiąże się konieczność jego cyklicznej wymiany, co podnosi koszty użytkowania projektora. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wybrane modele zostały wyposażone w bezfiltrowy układ chłodzenia. Rozwiązanie to pozwala w dłuższej perspektywie zaoszczędzić czas i pieniądze.

Funkcja Tablicy Interaktywnej

Specjalnie dla edukacji i biznesu powstały projektory interaktywne, które starają się zastąpić zestaw projektor + tablica interaktywna samym tylko projektorem. Projektor tego rodzaju komunikuje się z dedykowanym pisakiem interaktywnym, który pozwala na sterowanie komputerem w ten sam sposób co tablica interaktywna. Zazwyczaj dostajemy możliwość operowanie jednym pisakiem, choć bardziej zaawansowane modele oferują tryb pracy z użyciem dwóch pisaków.

Głośnik

Główna bolączką użytkowników projektorów była potrzeba podłączenia głośników, które zapewniały oprawę audio dla wyświetlanej z komputera prezentacji lub pokazu filmowego. Aby zniwelować tą niedogodność producenci projektorów coraz częściej umieszczają w obudowie projektora głośniki. Nie można ich uznać za pełnoprawna instalacje audio ponieważ ich możliwości są dosyć ograniczone pomieszczeniach, ale i tak stanowią spore ułatwienie zwłaszcza dla osób używających projektora w niewielkim pomieszczeniu. 

Menu w języku polskim

Menu projektora, które obsługujemy za pomocą panelu na obudowie lub dołączanego pilota jest bardzo ważnym narzędziem. Za jego pomocą mamy dostęp do szeregu kluczowych ustawień – jasności, kontrastu, geometrii obrazu i wielu innych. Kluczową kwestią jest sprawne poruszanie się po menu, dlatego bardzo ważne jest aby menu projektora było w języku polskim. Pozwala to na szybką i sprawną konfigurację i dopasowanie ustawień do panujących warunków.

Możliwość odtwarzania plików z USB

Wbudowany port USB z funkcją plug-and-play to ciekawa i przydatna funkcja, która pozwala na projekcję bez potrzeby podłączania komputera. Wystarczy podpiąć pendrive lub dysk USB z plikami, które chcemy wyświetlić i za pomocą menu projektora wybrać i odtworzyć pożądany plik. Uwaga: niektóre projektory odtwarzają jedynie wybrane formaty plików, dlatego warto sprawdzić przed kupnem projektora czy obsługuje on formaty z których najczęściej korzystamy.

LAN display

Uniwersalne złącze LAN w projektorze umożliwia nie tylko przesyłanie obrazu, ale również pozwala na sterowanie projektorem. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w większych salach, gdzie mogą być problemy z dostępem do projektora lub zasięgiem pilota.

Slot Kensington

Popularny slot pozwalający na zabezpieczenie urządzenia przed kradzieżą za pomocą stalowej linki. Przydatny zwłaszcza gdy umieszczamy projektor w miejscach publicznych i nie chcemy narażać się na straty materialne.

Szybkie włączenie i wyłączenie

Jedna z niewielu niedogodności związanych z używaniem projektorów jest konieczność czekania na właściwe wyłączenie projektora. W trakcie działania lampa projektora potrafi się długo nagrzewać zanim osiągnie pełną jasność, a gdy już zacznie świecić na 100% to nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Z tego powodu projektory posiadają zaawansowane systemy chłodzenia działające nawet po wyłączeniu projektora w celu schłodzenia lampy. Projektory z funkcją szybkiego włączenia i wyłączenia pozwalają na bardzo szybkie osiągnięcie pełni jasności lampy oraz szybsze schłodzenie lampy i tym samym rzeczywiste wyłączenie projektora.

Timer prezentacji

Koniec nerwowego zerkania na zegarek i liczenia ile czasu pozostało do zakończenia prezentacji. Projektory z timerem prezentacji pozwalają na włączenie za pomocą menu licznika, który będzie naliczał czas prezentacji i będzie doskonale widoczny z każdego miejsca na sali.

Tryb tablicy kolorowej

Bardzo przydatna funkcja, która pozwala na automatyczną korekcję ustawień projektora tak aby uzyskać jak najlepszy obraz bez względu na kolor powierzchni projekcyjnej. Dzięki temu możemy wyświetlić obraz np. na tradycyjnej zielonej tablicy szkolnej lub kolorowej ścianie bez obawy, że intensywny kolor tła spowoduje utratę jakości obraz – szczególnie kolorów oraz jasności.

Wifi przez moduł USB

Instalacja projektora to również konieczność podłączenia kabli – zarówno zasilającego, jak i kabla przesyłającego obraz. Zazwyczaj większe trudności wiążą się z kablem wideo i ograniczeniami, które z niego wynikają (np. maksymalna długość). Projektory z modułem wi-fi pozwalają na przesyłanie obrazu z komputera bez potrzeby uciążliwego podłączania kabla video. Dzięki odpowiedniej aplikacji zainstalowanej na komputerze łączymy się z modułem wi-fi podpiętym do projektora i zaczynamy transmisje pulpitu. Co więcej możemy transmitować obraz nawet z czterech komputerów na raz dzięki funkcji podzielonego ekranu. Technologia przesyłania bezprzewodowego nie zapewni jednak tak wysokiej jakości obrazu jak za przesyłanie za pomocą kabla, dodatkowo bezprzewodowa transmisja często łączy się z utrata płynności obraz. Wciąż jednak doskonale sprawuje np. podczas prezentacji Power Point, przeglądania zdjęć czy korzystania z internetu.

Zabezpieczenie kodem PIN

Używanie projektora w klasie, miejscu publicznym lub po prostu w łatwo dostępnym miejscu wiąże się nie tylko z ryzykiem kradzieży (tu pomaga slot Kensington), ale również z możliwością łatwej zmiany zaprogramowanych ustawień czy niepożądanego włączenia projektora i wyświecania żywotności lampy. Aby zapobiec takiemu ryzyku wybrane projektory oferują możliwość zablokowania dostępu za pomocą krótkiego kodu PIN

Korekcja efektu trapezowego (Keystone)

Praktycznie wszystkie obecnie występujące na rynku projektory wyposażone są w układy pozwalające na korygowanie geometrii wyświetlanego obrazu – zwane inaczej korekcją trapezu lub jeszcze inaczej korekcją efektu „Keystone”. Wykorzystanie tej funkcji jest niezbędne w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości ustawienia projektora prostopadle do ekranu.
Przy nieprawidłowym ustawieniu projektora uzyskany obraz będzie posiadał widoczne zniekształcenia i swoim kształtem przypominał trapez. W takiej sytuacji dopiero użycie regulacji „efektu trapezu” pozwoli nam uzyskać prawidłowy, prostokątny obraz. Regulacja efektu „Keystone” może być pozioma (H) i pionowa (V), może również być regulowana ręcznie lub automatycznie, może być cyfrowa (ze stratą jakości obrazu) i optyczna (mechanizm Lens Shift).

Zoom cyfrowy

Zoom cyfrowy (realizowany przez cyfrowe przetworniki projektora) – funkcja umożliwiająca powiększanie wybranego fragmentu obrazu, najczęściej obsługiwany za pomocą pilota projektora.

Zoom optyczny

Zoom optyczny (realizowany przez obiektyw) umożliwia niewielkie (zazwyczaj 1.2x -1.4x) powiększenie lub pomniejszenie całego obrazu (np. dopasowanie do wielkości ekranu). Zoom może być sterowany ręcznie lub elektrycznie.

PIP (Picture In Picture)

Funkcja nazywana również „obraz w obrazie”, pozwala wyświetlać obraz wideo na sygnale komputerowym (np. prezentacja na komputerze – a w oknie odtwarzany film z DVD) Wyposażenie znane z odbiorników telewizyjnych.

Tryb ECO (pracy ekonomicznej)

Część projektorów wyposażona jest w 2 tryby pracy: standardowy oraz ekonomiczny. Przejście projektora w tryb ekonomiczny powoduje obniżenie jasności (najczęściej o 20%) w stosunku do wartości standardowej, wydłużenie czasu życia lampy, zmniejszenie poziomu szumu projektora oraz zmniejszenie zużycia energii.

Jak bardzo pomocny był artykuł?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić!

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen 0

Dotychczas nie oddano żadnych głosów! Bądź pierwszy i ocen ten post.