Czym jest wizualizer i jak jest zbudowany?
Obecnie na rynku producenci oferują parę rodzajów wizualizerów. Na potrzeby wyjaśnienia czym jest wizualizer, jak jest zbudowany oraz jakie funkcje posiada posłużymy się najprostszym rozwiązaniem. Wszystkie rodzaje wizualizerów opisaliśmy szczegółowo w naszym poradniku.
Głównym elementem każdego wizualizera jest kamera cyfrowa zamieszczona na końcu ramienia wychodzącego z podstawki. W wielu modelach podstawka pełni również rolę panelu sterowania całym urządzeniem. Umieszczone na nim przyciski umożliwiają powiększanie, pomniejszanie, zamrażanie i przechwytywanie tego co znajduje się pod kamerą.
Wiele modeli posiada pod kamerą dodatkowe oświetlenie do doświetlania prezentowanych obiektów. Urządzenia wyposażone są w odpowiednie wyjścia, które umożliwiają podłączenie ich do komputera bądź laptopa. Alternatywnie wizualizer możemy podłączyć bezpośrednio do projektora czy też monitora interaktywnego lub telewizora. Na rynku coraz popularniejsze stają się również modele bezprzewodowe, które łączymy za pomocą sieci Wi-Fi. W zależności od modelu wizualizer może posiadać sztywne ramię lub elastyczne nazywane gęsią szyją. Większość rozwiązań posiada pełny zakres regulacji wysokości kamery oraz możliwość jej obrotu o dowolny kąt.
Jak działa wizualizer?
Zasada działania wizualizera jest jeszcze prostsza niż jego budowa. Kamera jest zamontowana około 30 centymetrów nad powierzchnią ekspozycyjną w której można umieścić dowolny przedmiot lub okaz w zależności od tematyki zajęć. Wizualizer jest podłączony bezpośrednio do monitora interaktywnego i przenosi obraz spod kamery na duży wyświetlacz, dzięki czemu każdy uczeń może zobaczyć z własnej ławki okaz który właśnie omawiamy.
Funkcja zoom możliwa pokazać obiekt, lub jego część z ogromną szczegółowością, a możliwość obracania obrazu pozwala ukazać go z różnych stron. Wizualizer przenosi obraz na żywo, dzięki czemu możemy pokazać nawet żywe stworzenia w ruchu czy też zademonstrować jakąś czynność. Niektóre modele umożliwiają nagrywanie naszej prezentacji w pamięci wewnętrznej urządzenia i późniejsze przeniesienie jej na komputer nauczyciela. Filmy powstałe za pomocą wizualizera możemy następnie udostępnić osobom nieobecnym na zajęciach czy też pokazania innym klasom lub kolejnym rocznikom. Scenariusz lekcyjny który przedstawiamy ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Po podłączeniu wizualizera do monitora interaktywnego mamy możliwość nanoszenia na nasz obraz różnego rodzaju notatek. W niektórych modelach wizualizerów taką funkcjonalność możemy również osiągnąć bez dotykowego monitora, gdyż podłączeni myszki komputerowej do wizualizera pozwala na rysowanie po obrazie. Tutaj warto zaznaczyć, że nie wszystkie modele urządzeń posiadają taką funkcjonalność, i najlepiej zweryfikować to ze swoim dostawcą.
Jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie wizualizera?
Przodem do klasy
Zastosowanie wizualizera pozwala nauczycielowi spędzić większość lekcji na interakcji, przodem do klasy, utrzymując lepszy kontakt i zachowując większą kontrolę. Niektóre zastosowania uwalniają nauczyciela od pisania na tablicy i tym samym odwracania się tyłem do uczniów.
Motywująco
Prowadzenie lekcji z wykorzystaniem wizualizera i projektora, znacznie zwiększa interaktywność zajęć, przekłada się na lepszy kontakt z uczniami, pozytywnie wpływa na motywację do nauki oraz zwiększa uwagę i pozwala lepiej skupić się na omawianym temacie.
Ekologicznie i ekonomicznie
Zastosowanie wizualizera pozwala uniknąć drukowania i kopiowania w dużych ilościach tych samych dokumentów, testów czy stron książek. Wizualizer to korzyść zarówno dla środowiska naturalnego, klasy jak i kasy szkolnej.
Nowocześnie
Wizualizer wniesie do każdej szkoły powiew nowoczesności i pozwoli przyciągnąć uwagę i skupienie uczniów. Dodatkowo można nagrywać pracochłonne i kosztowne w przygotowaniu doświadczenia, łatwo zapisać w komputerze i udostępnić uczniom oraz innym nauczycielom w postaci filmu.
…i tradycyjnie
Dzięki wbudowanej podświetlarce, wizualizer w połączeniu z projektorem zachowują wszystkie funkcje rzutnika, dzięki czemu używać można tradycyjnych folii.
Czy można podłączyć mikroskop do wizualizera?
Niektóre modele wizualizerów można podłączyć do mikroskopu. Wszystko jednak zależy od tego czy producent przewidział taki scenariusz i wyposażył urządzenie w odpowiednie przejściówki. W większości przypadków przystawki do mikroskopów są osobnym akcesorium i należy je dokupić osobno. Wizualizer wyposażony w odpowiednią przystawkę jest idealnym rozszerzeniem mikroskopu i doskonałą pomocą w pracy nauczyciela. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzać czas, zapewnia bezpieczeństwo prezentowanego obiektu oraz utrzymywać higieniczny dystans.
Podsumowanie
Wizualizer to w gruncie rzeczy następca popularnego rzutnika pisma, dający o wiele większe możliwości. Można go szybko skonfigurować i podłączyć bezpośrednio do sprzętu wyświetlającego, zapewniając obrazy wysokiej jakości. Dzięki kamerze dokumentów możemy pokazywać na wyświetlaczu np. zdjęcia, strony książek, prace domowe uczniów, akcesoria dydaktycznie itd. Wszystkie te funkcjonalności sprawiają że, wizualizer idealnie nadaje się do użytku w nowoczesnych szkolnych salach lekcyjnych, ponieważ przenoszą świat rzeczywisty do świata cyfrowego.